Det är vi som arbetar året runt på Falu Gruva och Stiftelsen Stora Kopparberget.  Dessutom har vi ett stort antal guider som gör allt för att våra besökare ska få en upplevelse utöver det vanliga. För bokningar av biljetter och frågor om våra öppettider hänvisar vi till växeln.

Det går även bra att skicka in frågor, önskemål eller synpunkt direkt via vårt kontaktformulär.

 

Anna Björkman Foto Jeanette Hägglund
Anna Björkman
Verksamhetschef
Tel: 023-78 20 31
Mobil: 070-623 45 10
anna.bjorkman@falugruva.se  

 

anna-karin-hedberg-foto-ryan-garrison
Anna-Karin Hedberg
Möten och event
Tel: 023-78 20 37
Mobil: 076-677 52 37
anna-karin.hedberg@falugruva.se

 

Camilla Persson Foto Jeanette Hägglund
Camilla Persson
Receptionist
Tel: 023-78 20 30
camilla.persson@falugruva.se  

 

Eva Lissmats Foto Ryan Garrison
Eva Lissmats
Administrativ assistent
Tel: 023-78 20 33
eva.lissmats@falugruva.se

 

Ewa Ström Foto Jeanette Hägglund
Ewa Ström
Boknings- och receptionsansvarig
Tel: 023-78 20 48
ewa.strom@falugruva.se

 

Gunilla Hedenblad Foto Jeanette Hägglund
Gunilla Hedenblad
Antikvarie Museet
Tel: 023-78 20 42
Mobil: 070-698 24 26
gunilla.hedenblad@falugruva.se

 

 

Johanna Nybelius Foto Jeanette Hägglund
Johanna Nybelius
Museipedagog
Tel: 023-78 20 46
Mobil: –
johanna.nybelius@falugruva.se

 

Lena Grönlund Myrberg Foto Jeanette Hägglund
Lena Grönlund Myrberg
Antikvarie Kulturmiljö
Tel: 023-78 20 32
Mobil: 070-633 20 32
lena.gronlund.myrberg@falugruva.se  

 

liz-almqvist-foto-ryan-garrison
Liz Almqvist
Butiksansvarig
Tel: 023-78 20 30
liz.almqvist@falugruva.se

 


Mats Carlsson
Ekonomiansvarig
Tel: 023-78 20 38 
mats.carlsson@falugruva.se  

 

Svante Nylen Foto Jeanette Hägglund
Svante Nylén
Museitekniker/Vaktmästare
Tel: 023-78 20 45
svante.nylen@falugruva.se 

 

Adam DAgostino Foto Ryan Garrison
Adam DÁgostino
Fastighetsskötare
Tel: 023-78 20 36
adam.dagostino@falugruva.se

Sidan uppdaterad: 2017-01-12