Björkmans skomakeri, som öppnade sin första verkstad i Ludvika 1965, har funnits på Åsgatan i Falun sedan 2015.
Från den 7 april kommer Björkmans skomakeri Faluverkstad att finnas på gruvområdet i slaggtegelhuset som ligger bakom Gjuthusets café, snett mitt emot Gruvstugan där Emaljskyltar ligger.
– Flytten till gruvområdet känns väldigt naturlig. Det känns bra att komma till en sådan historisk miljö som rimmar bra med vårt hantverk och även få närhet till andra hantverksyrken”, säger Per-Anders Björkman, skomakarmästare på Björkmans skomakeri.
Förutom skomakare finns sedan tidigare även silversmed, urmakare, smed, emaljskyltar och möbeltapetserare på gruvområdet. Tidigare i år öppnade även antikvitetsaffären ”Falun Antik” på gruvområdet.
– Vi har återigen omvandlat en tidigare stängd byggnad med högt kulturhistoriskt värde till en för allmänheten öppen byggnad, något som är viktigt för oss. Vi tillgängliggör kulturarvet genom att fylla byggnaderna på gruvområdet med liv, den här hyresgästen har en verksamhet med hög hantverksmässig kvalitet och med fokus på hållbarhet då skor och andra saker lagas och ges längre liv. Vi är väldigt glada över att Björkmans skomakeri är med och bidrar till att göra gruvområdet ännu mer attraktivt”, säger Anna Björkman, verksamhetschef på Falu Gruva.
Björkmans skomakeri öppnar den 7 april och öppettiderna kommer att vara tisdag-fredag klockan 12.00-16.00.