Den beridna paraden startar från Trotzgatan kl. 11.30 och avslutas med en beriden konsert vid Falu Gruva klockan 12.00.
– Detta är ett unikt tillfälle för allmänheten i Falun att få uppleva den beridna paraden som vanligtvis genomförs i Stockholm upp till Kungl. Slottet. Nu finns det möjlighet att på nära håll se de vackra hästarna och lyssna till den fina musiken”, säger Ulrika Almquist Generalsekreterare för Föreningen för den Beridna Högvakten.
Den beridna paraden och musikframförandet vid Falu Gruva är gratis och fritt för allmänheten. Vill du samtidigt passa på att gå en guidad tur under jord eller besöka museet så är det öppet fram till 16.00. Geschwornergården, Café och butik Gjuthuset och P-za är också öppet för den som är hungrig.
Dagen arrangeras av Föreningen för den Beridna Högvakten och Livgardets dragonmusikkår, i samarbete med Falu Kommun. Livgardets dragonmusikkår är en av få i världen som spelar och rider samtidigt.