Nästa steg mot nytt landmärke

Ett nytt landmärke som ersätter den nedbrunna Kårebocken av trä vid infarten till Falun kommer förhoppningsvis vara på plats under 2021.

Arbetet med att ta fram det nya monumentet pågår för fullt; utöver Falu Gruva ingår Visit Dalarna, länsstyrelsen, Falu kommun och Falu Rödfärg i gruppen som ska besluta om utformningen.

Som ett led i arbetet med att förnya platsen kommer högen med rödmull som bocken var placerad på att forslas bort och skylten som står kvar efter branden att rivas. Småbockarna som har ställts dit kommer att plockas bort.

”Vi vill tacka alla som engagerar sig, nu behöver processen ha sin gång för att resultatet ska bli lyckat. Det nya monumentet ska välkomna både falubor och besökare till världsarvsstaden Falun”, säger Anna Björkman, verksamhetschef vid Falu Gruva.