Toppmodern teknik avslöjar maritimt kulturarv

I mitten av oktober genomförde Länsstyrelsen Dalarna en arkeologisk undersökning av de historiska farlederna i Runn. Resultatet är häpnadsväckande: 30 tidigare okända lämningar har hittats med hjälp av toppmodern undervattensteknik.

Den tusenåriga gruvdriften vid Falu Gruva har lämnat spår långt bortom dagbrottet Stora Stöten. Länsstyrelsen Dalarna har i ett pilotprojekt ”riktat blicken mot vattnet” för att öka förståelsen kring hur gruvdriften har hängt ihop med omvärlden. I ett pilotstudie som genomfördes den 12-16 oktober har man med hjälp av modern teknik gjort en arkeologisk undersökning i Runn. Studien har avslöjat ett hittills okänt maritimt kulturarv med bland annat vrak, bortglömda båthus och stenkistor.

Hur tog sig kopparen ut i världen?

Av de sju vrak man har funnit så är har tre blivit undersökta närmare. Två av dem tros vara från 1600 eller 1700-talet.

– 1600-talet är en spännande tid vid Falu Gruva, det är några av gruvans bästa och mest produktiva år. De här nya fyndigheterna kanske kan hjälpa oss förstå hur kopparen tog sig vidare ut i världen efter att den tagits upp ur gruvan, säger Johanna Lindén Nybelius, museipedagog vid Falu Gruva.

Fotograf Jens Lindström, Nordic Maritime Group
Fotograf Jens Lindström, Nordic Maritime Group

Falu Gruva uppmuntrar ny forskning

Dykningarna är nu avslutade för den här gången och Länsstyrelsen Dalarna väntar på en sammanställning av resultaten. Sammanställningen kommer avgöra om det sker några ytterligare dykningar.

– Vi på Falu Gruva uppmuntrar ny forskning och har bland annat ett Gruvråd kopplat till verksamheten som består av forskare och experter från nationella museer, akademier och universitet. Falu Gruva ser framemot att få ta del av den nya kunskapen och på sikt kunna förmedla den till våra besökare, säger Anna Björkman, verksamhetschef vid Falu Gruva.

Läs mer hos Länsstyrelsen Dalarna

Fotograf Jens Lindström, Nordic Maritime Group
Fotograf Jens Lindström, Nordic Maritime Group